T1L: "Akademicy" pokonali wicelidera!

3d IMG 9066W meczu 11. kolejki Tauron 1. Ligi AZS AGH Kraków podejmował wicelidera rozgrywek, czyli MKS Avię Świdnik. Mecz zakończył się wygraną „Akademików”, a MVP spotkania został rozgrywający krakowian, Marcin Krawiecki.

Spotkanie od punktowego ataku z lewego skrzydła rozpoczął Karol Borkowski. W początkowej fazie seta akcje toczyły się punkt za punkt z niewielką przewagą na korzyść gości (3:5). Jednak „Akademicy” szybko nadrobili niewielką stratę i doprowadzili do remisu (6:6). W tej sytuacji zawodnicy ze Świdnika wrzucili wyższy bieg, dzięki czemu ponownie odskoczyli rywalom na dwa punkty (7:9). Po kilku akcjach goście powiększyli przewagę, dlatego trener Andrzej Kubacki poprosił o przerwę dla swojego zespołu (10:13). To jednak nie wybiło rywali z uderzenia, a wynik na tablicy zaczął się rozjeżdżać (10:15). Wobec tego szkoleniowiec krakowian poprosił o drugi czas. Po nim gospodarze nieco podgonili wynik, więc tym razem to trener Avii Świdnik zdecydował się przerwać grę. Dzięki temu goście utrzymali przewagę i wygrali pierwszego seta.

Od początku drugiej partii to „Akademicy” uzyskali trzypunktowe prowadzenie (6:3). Jednak goście szybko doprowadzili zaś to remisu (7:7). Po chwili, po dwóch błędach zawodników ze Świdnika podopieczni Andrzeja Kubackiego ponownie odskoczyli na trzy oczka, a trener Witold Chwastyniak poprosił o czas dla swojej drużyny (10:7). Ta przerwa nie wybiła z rytmu krakowian, którzy w połowie seta zdobyli już sześciopunktowe prowadzenie. (14:8). Taki wynik utrzymywał się przez dłuższy czas, a z czasem powiększył się aż do stanu 20:12. Goście próbowali zniwelować przewagę, ale to gospodarze zagrali koncertowo i zwyciężyli w drugim secie 25:15.

Wynik trzeciej partii po przedłużonej akcji otworzyli goście ze Świdnika, ale w kolejnych trzech akcjach to „Akademicy” zdobyli punkty, wychodząc na dwupunktowe prowadzenie (3:1). Podopieczni Witolda Chwastyniaka szybko odrobili stratę i to z nadwyżką (3:4). W dalszej części seta rywalizacja toczyła się punkt za punkt. Jednak gospodarzom w końcu udało się przełamać rywala i wyjść na prowadzenie (10:9). Wobec takiego obrotu sprawy trener Avii Świdnik zdecydował się przerwać grę. Mim oto po kilku akcjach krakowianie uzyskali dwupunktowe prowadzenie (12:10). Taki stan utrzymywał się długo, aż do połowy seta, kiedy to goście doprowadzili do remisu (16:16). Wówczas szkoleniowiec z Krakowa poprosił o przerwę dla swojego zespołu. W kolejnych akcjach rywalizacja była bardzo wyrównana, a żadna z drużyn nie mogła wyjść na dwupunktowe prowadzenie. Jednak w końcówce goście przełamali rywala i przejęli inicjatywę, dlatego Andrzej Kubacki zdecydował się przerwać grę (20:21). Wynik seta ciągle się wahał, ale gdy gospodarze wyszli na prowadzenie 23:22, trener Avii Świdnik poprosił o czas, lecz po zaciętej walce to zawodnicy ze stolicy Małopolski objęli prowadzenie w meczu 2:1.

Czwarta partia rozpoczęła się od skutecznego ataku zawodników Avii Świdnik, ale w kolejnych akcjach to podopieczni Andrzeja Kubackiego byli skuteczniejsi. Po asie serwisowym Karola Borkowskiego gospodarze wyszli nawet na dwupunktowe prowadzenie (4:2). Stopniowo ta przewaga rosła, aż Witold Chwastyniak zmuszony był do przerwania gry. Przy stanie 15:10 szkoleniowiec Avii Świdnik zdecydował się na drugą przerwę. Jednak taka różnica punktowa utrzymywała się aż do samego końca i tym samym krakowianie wygrali czwartego seta, a co za tym idzie cały mecz, 3:1.

AZS AGH Kraków - MKS Avia Świdnik 3:1 (22:25, 25:15, 25:23, 25:21)

AZS AGH: Marcin Krawiecki, Bartosz Gomułka, Karol Borkowski, Adam Miniak, Kajetan Tokajuk, Piotr Janusz, Maciej Czyrek (libero), Jakub Dereń (libero) oraz Igor Zawadzki, Kacper Komar, Jakub Kraut, Łukasz Rymarski.

Avia: Sebastian Matula, Kamil Kosiba, Przemysław Toma, Mateusz Siwicki, Mateusz Łysikowski, Mateusz Rećko, Jakub Guz (libero), Tomasz Kuś (libero) oraz Konrad Machowicz, Łukasz Walawender, Rafał Obermeler, Maciej Walczak, Tomasz Błądziński.

Sędziowali: Paweł Kapica i Grzegorz Kaczmarzyk.